Benkő András kobozművész életrajza
Szakmai bemutatkozás:
Benkő András, Táncház Érme–díjas zenész, kobzos énekmondó, a Magyar Rádió I. Népzenei Versenyének győztese (1998, hangszeres kategória, duó) 1984–ben, a Kossuth és Liszt–díjas Kobzos Kiss Tamásnál kezdett el zenélni az Óbudai Népzenei Iskola elődjében, majd Balogh Sándornál népi furulyát és kamarazenét is tanult.
Sikerek szólózenészként:
A táncházmozgalom érdekében kifejtett munkája elismeréseként 2019–ben Táncház Érme–díjat kapott, melynek ünnepélyes átadására 2019. április 6–án, a XXXVIII. Országos Táncháztalálkozó gálaműsorán, a Budapest Sportaréna küzdőtéri nagyszínpadán került sor. „A Táncház Egyesület és az OTP Bank 2012–
ben azzal a céllal hozta létre a Táncház Díjat, hogy ezzel is elismerje azoknak a táncosoknak, zenészeknek, énekeseknek, zene– és táncpedagósusoknak a munkáját, akik jelenleg is azon dolgoznak, hogy az élő néphagyomány mind szélesebb tábor számára váljon elérhetővé.” (Forrás: tanchaz.hu)
Zenei díjak - Zenekarok
Több zenekar tagja is voltam (Mokányos, Csürrentő, rövid ideig Zurgó, jelenleg Sültü), sokat zenéltem itthon és külföldön egyaránt. 2000 szeptemberétől két évig, az ürömi József Nádor Általános Iskola és Népművészeti Alapfokú Művészetoktatási Intézmény zenetanára voltam, és szerencsésnek éreztem magam, mert kiváló zenészekkel, nagyon jó tanári közösségben (ifj. Csoóri Sándor, Havasréti Pál, Lányi György stb.) dolgozhattam.
1984-ben, a családom ösztönzésére kezdtem el kobzon és fúvós hangszereken (kaval, furulya, tilinkó) tanulni az Óbudai Népzenei Iskolában. Nagyapám, Mácsai Ferenc hangszerkészítő volt Komádiban. Édesanyám hegedülni és citerázni tanult, keramikusként népművészeti ihletésű figurákat készített.
Hangszeres szólistaként népzenei és régi zenei előadásokat, hangszerbemutatókat szoktam tartani, emellett gyakran hívnak meg kulturális fesztiválokra és kiállításokra. Zenémet szakmai versenyeken több országos műsorszolgáltató (Magyar Rádió, Duna Televízió) értékes díjakkal ismerte el, emellett számtalan zenei portréműsorban szerepeltem, mind közszolgálati, mind kereskedelmi csatornákon.
Jelenlegi zenekarommal, a Sültü Zenekarral eredeti moldvai csángó népzenét játszunk. Az együttest rendszeresen hívják nagy szabadtéri eseményekre, kulturális rendezvényekre és zenei fesztiválokra. Táncházakban, nyári táborokban és családos összejöveteleken is gyakran zenélnek, itthon és külföldön egyaránt.
Zenei díjak, elismerések
1. DÍJ – MAGYAR RÁDIÓ Rt. – I. Népzenei Verseny, Hangszeres kategória (1998)
1. DÍJ – DUNA TELEVÍZIÓ – Pentaton Népzenei Verseny, Zenekar kategória (2000)
2. DÍJ – MAGYAR RÁDIÓ Rt. – II. Népzenei Verseny, Zenekar kategória (2000)
3. DÍJ – ORSZÁGOS Balassi Bálint Énekmondó Verseny, Szóló kategória (1994)
KIEMELT ORSZÁGOS NÍVÓDÍJ Népzenei Találkozó, Bonyhád, Szóló kategória (1998)
KIEMELT ORSZÁGOS NÍVÓDÍJ Népzenei Találkozó, Bonyhád, Zenekar kategória (1998)
KÜLÖN – DÍJAK MAGYAR RÁDIÓ Rt. – II. Népzenei Verseny, Zenekar kategória (2000) Periferic Records, Táncház Egyesület
Mestereim
Első mesterem 7 éven keresztül Kobzos Kiss Tamás volt, aki megismertetett a kobozzal, az alapvető népzenei és régizenei ismeretekkel. Balogh Sándornál szolfézs, furulya és kamarazenei szakot végeztem az Óbudai Népzenei Iskolában.
L. Kecskés András lantművész segítségével a régi zenei ismereteimet mélyíthettem el. Általa ismertem meg Fábri Gézát, akitől pengetési technikát tanultam. A táncházi kíséretről Róka Szabolcstól kaptam hasznos tanácsot.
A moldvai gyűjtések alkalmával hosszú éjszakákat zenéltem át csángó zenészekkel, többek között Legedi László István és Hódorog András (Klézse) furulyásokkal, Fehér Márton (Külsőrekecsin), Mandache Aurel † (Gisteni) és Tímár Viktor (Gyimesbükk-Hidegség) hegedűsökkel, Paun Vasile † kobzossal, Petrás Mária és Bálint Erzsi néni (Klézse) énekesekkel. Büszke vagyok arra, hogy velük zenélhettem és barátjukká fogadtak.
Zenei tanulmányok
1997-2000 | Óbudai Népzenei Iskola Kamarazenei szak 3 év (tanár: Balogh Sándor) |
1994-1999 | Óbudai Népzenei Iskola, Furulya szak 6 év (tanár: Balogh Sándor) |
1987-1994 | Fővárosi III. Ker.-i Zeneiskola, Koboz sz. 6+1 év (tanár: Kobzos Kiss Tamás) |
1987-1991 | Fővárosi III. Ker.-i Zeneiskola, Szolfézs 4 év (tanár: Balogh Sándor) |
Népzenei fesztiválok és komolyzenei helyszínek
Együtteseim tagjaként számos fesztiválon vettem részt itthon és külföldön egyaránt, többek között a belgiumi Gooik Folkfestival -on, a Dranauter Folkfestival -on (Flander’s Ethno – Belgium), a hazai Országos Táncháztalálkozókon a BS-ben, majd a Budapest Sportarénában, a budapesti Duna Fesztiválon, a diósgyőri Kaláka Folkfesztiválon és Múzeumok Majálisán a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében.
Karrierem során olyan komolyzenei helyszíneken is színpadra léphettem több alkalommal is, mint a Zeneakadémia nagyterme (2000-2004 évente), Magyar Rádió Márványterme (1998, 2000), Pesti Vigadó Kamaraterme (1994), Budai Vigadó, Duna Palota,
Publikációk
1998 – | FolkMAGazin Megjelent cikkeim listája itt olvasható! |
1999 | Flanders Ethno, Tervuren 2-9 Augustus (20.p.) |
Folktijdschrift Bourdonske – 99/3 – Herfstnummer Belgique | |
2001 | Feestival Gooik 6,7 en 8 Juli 2001 – Csürrentö Ensemble (12.p.) |
Folktijdschrift Bourdonske -2001/1 – Lentenummer Belgique |
Kapcsolat és ajánlatkérés
KÉRJEN AJÁNLATOT RENDEZVÉNYÉRE!
- 1. Kobzos énekmondás
(kobozzal kísért középkori énekek végvári vitézekről, királyokról, a török és/vagy kuruc korról, dalok Balassi Bálint tollából, valamint hangszerbemutató)
- 2. Sültü Zenekar csángó táncháza
(moldvai és gyimesi táncház és/vagy műsor különböző hosszúságban, eltérő célközönségnek és korosztályoknak, táncoktatással és/vagy énektanítással)
- 3. Kobzos énekmondás + csángó táncház
(egy eseményen kobzos énekmondás +a Sültü Zenekar csángó táncháza/műsora (2 különálló műsor, 1 napon, időben közel egymás után)